راهکار مبتنی بر داده

راهکار مبتنی بر داده برای کسب و کارها

چگونه کسب و کارها از راهکار مبتنی بر داده ، راه حل داده محور سود می برند؟

راهکار مبتنی بر داده، راه حل داده محور، اساس کسب و کارهای موفق را شکل می دهد. براساس گزارشات IDC، داده ها در سطح جهانی در حال رشد هستند. محرک های رشد یافته در تمام جهان شامل بیشتر شدن دسترسی به اینترنت، پهنای باند، استفاده از تلفن همراه به صورت گسترده و رسانه های اجتماعی است. آنچه برای کسب و کارها اهمیت دارد حجم داده نیست، بلکه دانستن نحوه استفاده از آن است. سازمان‌های مختلف، با مشاهده اینکه چگونه روند داده‌ها کل بازارها را تحت تسلط گرفته است، فرهنگ داده‌ محور را اتخاذ می‌کنند تا از رقبای خود عقب نمانند. طبق گزارش Forrester، شرکت‌های مبتنی بر داده‌ها، به طور متوسط سالانه بیش از 30 درصد رشد می‌کنند.

داده محور به چه معناست؟

راهکار مبتنی بر داده، راه حل داده محور روشی است که استفاده از داده ها و تجزیه و تحلیل ها، برای به دست آوردن بینش های تجاری که منجر به بهبود شرایط می شود، را در بر می گیرد. این موضوع در میان سازمان های داده محور رقابت ایجاد می کند. به عبارت دیگر رویکرد داده محور، فرآیند استراتژیک استفاده از داده ها را برای شناسایی فرصت های تجاری جدید، ارائه خدمات بهتر به مشتریان، رشد فروش، بهبود عملیات و موارد دیگر توصیف می کند. این مسئله به کسب و کارها اجازه می دهد تا از داده های مبتنی بر شواهد برای تصمیم گیری و برنامه ریزی دقیق برای پیگیری اهداف تجاری استفاده کنند.

تصمیم داده محور، مبتنی بر شواهد تجربی است و رهبران را قادر می‌سازد تا اقدامات آگاهانه‌ای را انجام دهند که منجر به نتایج مثبت تجاری می‌شود. نقطه مقابل فرآیند مبتنی بر داده، تصمیم گیری صرفاً بر اساس حدس و گمان است. رهبران کسب و کارهای مبتنی بر داده، به احساساتشان در مورد موضوعات توجه می کنند، اما فقط بر اساس آنچه که داده ها نشان می دهد اقدامات مهم و خاص را انجام می دهند.

داده ها به خودی خود ارزش چندانی ندارند. بلکه سازمان های داده محور از طریق تجزیه و تحلیل داده ها، برای کسب بینش های تجاری ، به داده ها ارزش می دهند. سپس داده‌ها می‌توانند به افزودن ارزش تجاری، مانند حل مشکلات تجاری یا بهبود فرآیندها، کمک کنند. ارزش داده ها این است که رهبران کسب و کار را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه ای اتخاذ کنند.این می تواند منجر به بهبود عملکرد تجاری، عملیات ساده و روابط قوی تر با مشتری شود.

راه حل داده محور

مزیت های راهکار مبتنی بر داده، راه حل داده محور برای کسب و کارها

راهکار مبتنی بر داده، راه حل داده محور مزایایی از قبیل بهبود عملیات تا افزایش فروش، را برای کسب و کارها ارائه می دهد. در ادامه برخی از این مزایا را به اختصار توضیح می دهیم.

خدمات بهتر به مشتریان

کسب و کارها می توانند از داده ها برای تعیین اینکه مصرف کنندگان چه چیزی را ترجیح می دهند استفاده کنند.

شناسایی فرصت های تجاری جدید

راهکار مبتنی بر داده، راه حل داده محور قادر است به کسب و کارها کمک کند تا با نوآوری و توسعه محصولات و خدمات خود، رضایت و خواسته مصرف کنندگان را برآورده کند.

رشد فروش و بهبود فرآیندها

تمام کسب و کارها می خواهند رشد درآمدشان را به حداکثر برسانند. در بازار رقابت جهانی، داده ها نقش مهمی در شناسایی و تبدیل داده ها به فرصت های درآمدی ایفا می کنند.

بروزرسانی سریع

داده ها و تجزیه و تحلیل ها کسب و کارها را قادر می سازند تا در کمترین زمان ممکن، نسبت به تغییرات عکس العمل نشان دهند. با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، کسب وکارها می‌توانند روندهای آینده را پیش‌بینی کنند، رفتارهای مصرف‌کننده را شناسایی کنند و فرصت‌های تجاری جدید را سریع‌تر شناسایی کنند.

راه حب مبتنی بر داده
چگونه کسب و کارها می توانند از داده ها برای به دست آوردن بینش ارزشمند استفاده کنند؟

کسب و کارها بسته به صنعت خود می توانند از داده ها به روش های مختلفی استفاده کنند. برای مثال، در سازمان‌های تولیدی، داده‌های عملیاتی که از سیستم‌ها و ماشین‌ها به دست می آید، می‌توانند بینش‌هایی مانند بهره‌وری و کارایی را آشکار کنند. فرهنگ های داده محور می توانند فرصت های تجاری زیادی ایجاد کنند. در زیر 12 مرحله کسب بینش ارزشمند توسط کسب وکارها، از طریق داده ها را ذکر می کنیم:

• مشکل کسب و کار را درک کنید.
• یک رویکرد داده برای حل مشکل ایجاد کنید.
• نوع داده های مورد نیاز را تعیین کنید.
• راه های گردآوری داده ها را شناسایی کنید.
• از ورودی های داده با کیفیت اطمینان حاصل کنید.
• داده ها را برای مرحله مدل سازی آماده کنید.
• مدل سازی داده ها برای کمک به ارتباط بیشتر.
• اعتبارسنجی یکپارچگی داده ها.
• بررسی اثربخشی داده ها.
• داده ها را با تصمیم گیرندگان به اشتراک بگذارید.
• شکاف های اعتماد را از طریق شفافیت بیشتر برطرف کنید.
• یک حلقه بازخورد ایجاد کنید.

اگر می خواهید بدانید آیا امکان استفاده از راهکار های مبتنی بر داده را در کسب و کار خود  دارید و یا قصد پیاده سازی این راه حل های داده محور را برای بیزینس خود دارید می توانید با مشاوران گروه یک با ما در ارتباط باشید.