داشبورد مدیریتی

داشبورد مدیریتی چیست؟

معرفی داشبورد مدیریتی

داشبورد مدیریتی (Management dashboard) پنلی بصری، گرافیکی و قابل درک است که شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI را نشان می دهد. یک سازمان داشبورد مدیریت را برای ارزیابی اینکه آیا برنامه هایش در مسیر دستیابی به اهداف تجاری سازمان است یا خیر، تعریف می کند. داشبورد مدیریتی زمانی بسیار مفید است که فرآیندهای تصمیم گیری استراتژیک نیاز به خلاصه کردن داده های پیچیده و تبدیل آنها به بینش ها و گزارش های عملی دارند. این را می توان به راحتی با استفاده از یک نرم افزار گزارش دهی انجام داد که مدیران را قادر می سازد تا عملکرد کسب و کار خود را در معیارهای اصلی با داده های واقعی و زمان واقعی مشاهده کنند.

اطلاعات به‌دست‌آمده از طریق داشبورد مدیریت، به مدیران سطح بالا این امکان را می‌دهد که تصویر واضحی از سازمان خود داشته باشند. فرصت‌های تجاری را شناسایی کنند. تعیین کنند که چه نوع تغییراتی برای بهبود مدیریت KPI مورد نیاز است و در نتیجه، درآمد و سود بیشتری کسب کنند. ما سه قالب داشبورد مدیریت اصلی را آماده کرده ایم که می توانید از آنها برای توسعه یک تجارت پایدار استفاده کنید و نتایج عالی به دست آورید.

ایجاد داشبورد مدیریتی

قالب های اصلی داشبورد مدیریتی

اولین نمونه داشبورد مدیریتی بر درآمد کل، سطح مشتری و هزینه جذب مشتریان جدید تمرکز دارد. این داشبورد اطلاعاتی در مورد درآمد کل و میانگین درآمد هر مشتری و همچنین آمار مربوط به تعداد مشتریان جدید و هزینه جذب مشتری (CAC) به شما ارائه می‌کند. یکی از مهم ترین شاخص های کلیدی در عملکرد هر مدیر، درآمد واقعی ایجاد شده در یک دوره معین، در مقایسه با درآمد هدف شرکت و همچنین نمای کلی از نحوه رشد درآمد در ماه های گذشته است. تجسم های ساده و قابل فهمی در این نوع داشبورد وجود دارد که درآمد واقعی را به درآمد هدف مرتبط می کند.

دومین قالب داشبورد مدیریتی نمای کلی از KPI های عملکرد مالی را نشان می دهد که هر مدیر (مالی) باید اندازه گیری کند. این الگوی داشبورد مدیریت حاشیه سود ناخالص، نسبت هزینه‌های عملیاتی (OPEX)، حاشیه سود قبل از مالیات (EBIT) و حاشیه سود خالص را مشخص می‌کند. همچنین درآمد، OPEX و EBIT را در طول زمان نشان می‌دهد و یک تفکیک عددی از صورت درآمد در کنار معیارهای اساسی مانند رشد درآمد ، ساختار هزینه و نحوه بهینه سازی آن انجام می دهد.

قالب سومی که قصد معرفی آن را داریم، داشبورد مدیریتی روابط سرمایه گذار است. برای اکثر مدیران، نه تنها پیگیری KPI های عملیاتی شرکت مهم است، بلکه محاسبه و ارتباط معیارهای سطح بالا در مورد وضعیت کلی شرکت نیز مهم است. این اطلاعات برای پیگیری سرمایه گذاران و سهامداران ضروری است زیرا سرمایه گذاران کلیدی در موفقیت یا شکست یک شرکت نقش مهمی دارند.

داشبورد روابط با سرمایه‌گذار، ارقام کلیدی انتخاب شده‌ای را نشان می‌دهد که یک سهامدار قبل از اینکه به معیارهای عملیاتی توجه کند، علاقه‌مند است ببیند. این قالب بازده دارایی ها، بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، قیمت سهام، نسبت قیمت به درآمد و نسبت سرمایه در گردش را نشان می دهد. هر یک از این معیارها در نوع خود حیاتی است و اگر این اقدامات تحت کنترل نباشد، هیچ شانسی برای جلب علاقه سرمایه گذار وجود نخواهد داشت.

شاخص کلیدی عملکرد

شاخص های داشبورد مدیریتی

برای انتخاب شاخص های داشبورد مدیریتی، زنجیره فرآیند خود را تجزیه و تحلیل کنید. سپس حوزه هایی را که به کسب و کار شما ارزش اضافه می کنند را شناسایی کنید. زیرا تنظیم KPI برای فرآیندهایی که به کسب و کار شما مرتبط نیستند، فقط داشبورد مدیریتی شما را پر از اطلاعاتی می کند که کمکی به تصمیم گیری و برنامه ریزی شما نمی کند.

فاکتور مهم بعدی این است که KPIها باید به راحتی قابل اندازه گیری باشند و امکان خطای کالیبراسیون نداشته باشند.اگر این اتفاق بیفتد، حتی اگر داده ها مرتبط با بیزینس باشند، غیر قابل اعتماد خواهند بود. یک KPI باید با اعداد نشان داده شود که شاخص نامیده می شود و درک آنها توسط کل تیم امکان پذیر باشد.

در نهایت، می‌توان KPIهایی را تعریف کرد که نتایج را نشان می‌دهند، که به شاخص های روند معروف هستند. به یاد داشته باشید، داشبورد مدیریت تصویری از وضعیت شرکت شما را نشان می دهد. با شناخت روش و شاخص درست برای تعیین اهداف تجاری می توان تا حد زیادی از داشبوردهای مدیریتی استفاده بهینه کرد.

داشبوردهای مدیریتی باید حاوی اطلاعات کافی باشند، اما نه بیش از حد، تا مانع نمایش کارآمد نشوند. مهم است که بدانید چگونه گرافیک مناسب را برای نمایش بصری هر مورد، به شهودی ترین شکل ممکن انتخاب کنید. رنگ ها یکی دیگر از عناصری هستند که می توانند کمک زیادی کنند، اما باید مراقب باشید که کنتراست آنها بیش از حد نباشد.

متخصصان گروه یک با ما آمادگی طراحی و پیاده سازی انواع داشبورد مدیریتی را برای کسب و کار شما دارند.