راه های پیشگیری از سرقت منزل

راه های پیشگیری از سرقت منزل

راه حل ها و راه های پیشگیری از سرقت منزل

Solutions and ways to prevent home theft

همه ی ما همواره به دنبال راه حل هایی برای راه های پیشگیری از سرقت منزل یا به حداقل رساندن احتمال هرگونه سرقت هستیم. به طور طبیعی هر کسی نسبت به اموال خود، احساس تعلق خاطر می کند. به ویژه آنکه برای تهیه آن سال ها زحمت و رنج کشیده باشد. غالباً اموال، ثمره یک عمر تلاش هستند. بسیار پیش آمده که ثمره یک عمر آدمی در اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی و یا غفلت به آتش کشیده شده و چیزی جز خاکستر و حرمان برای صاحبش باقی نگذاشته است.

البته اموال فقط با آتش سوزی از بین نمی روند بلکه گاهی اوقات اموال مورد دستبرد واقع می شوند. در روزگار کنونی، کمتر کسی را می توان یافت که به نحوی از انحاء قربانی سرقت نشده باشد.

همواره وقوع سرقت پیامدهای تلخی همچون احساس عدم امنیت برای مالباخته و خانواده او به دنبال دارد. مالباخته از دو سو تحت فشار قرار می گیرد. او توامان دچار زیان مادی و زیان معنوی شده است. شاید گذر زمان از زیان مادی وی بکاهد و یا حتی صدمات روحی و روانی قربانی سرقت را کاهش دهد اما زمان هیچوقت باعث نمی شود که شخص آن روز واقعه را فراموش کند.

راه های پیشگیری از سرقت منزل

شدت عوارض منفی برای قربانی سرقت وقتی بیشتر و جانکاه تر خواهد شد که سرقت از درون منزل صورت پذیرد. چرا که سارق با ورود به حریم زندگی شخصی، احساس عدم امنیت را نیز با خود به درون حریم خانه برده و آن احساس شوم را به تک تک اعضای خانواده انتقال داده است.

برای در امان ماندن از چنین رویدادی، تدابیر و راهکارهایی وجود دارد که احتمال وقوع سرقت را بشدت کاهش می دهند.

پیشگیری از سرقت منزل

راه های پیشگیری از سرقت منزل محصول خلاقیت و نوآوری انسان در عصر تکنولوژی می باشند. فراوانی جرم سرقت از منازل در دنیا به حدی رو به گسترش فزاینده ای نهاد که آدمی را وادار نمود تا برای اینکه بتواند مانع از سرقت سارقان گردد، دست به چاره جویی زده و تمهیداتی را در طی زمان بیاندیشد بلکه بتواند اموال داخل منزل خود را از دستبرد سارقان محفوظ نگه دارد. این تمهیدات را پیشگیری می نامند.

راه های پیشگیری از سرقت منزل

این شیوه ها اگرچه سرقت را ریشه کن نمی سازد ولی وقوع جرم سرقت را با موانع جدی روبرو ساخته و تحقق آن را با مشکل مواجه می کند. بزهکاران عمدتاً دارای ذهن فعال و محاسبه گر هستند بنابراین همواره تلاش می کنند تا مرتکب سرقت های آسان شوند. لازمه چنین امری این است که سرقت در کوتاه ترین زمان ممکن و به شکلی پنهانی صورت پذیرد. پس هر چقدر که راه های پیشگیری بتواند این دو عامل را زایل کند، ما در حفظ اموال خود موفق تر عمل کرده ایم.

راه های پیشگیری از سرقت منزل متکثر و متنوع هستند. چنانچه صاحبان و ساکنان منازل از چند روش به صورت ترکیبی برای پیشگیری از سرقت منزل بهره ببرند، احتمال وقوع سرقت را تا نزدیک به صفر کاهش داده اند. استفاده از راه های پیشگیری از سرقت منزل به منزله آن است که ما وضعیتی را فراهم آورده ایم که یا سارق را از سرقت منصرف ساخته و یا رسیدن به هدف را برای او بسیار سخت کرده ایم.

در عین حال بهترین راه های پیشگیری از سرقت منزل به طور کلی در چهار روشِ قابل دسترس، خلاصه می شوند. ضمن آنکه هزینه های کمتری را نیز بر مالکان و ساکنان منازل تحمیل می کنند.

راه های پیشگیری از سرقت منزل

شیوه های پیشگیری از سرقت منزل

شیوه هایی که سارقان را از دستبرد به منازل منصرف ساخته و یا سرقت را با مشکل مواجه می سازد، متداول ترین راه های پیشگیری از سرقت منزل به شمار می آیند. این راه ها را می توان در 4 طریق بر شمرد:

 1. نصب درب و قفل ضد سرقت

  نصب درب و قفل ضد سرقت یکی از ساده ترین راه های راه های پیشگیری از سرقت منزل است که باعث می شود تا زمان دستیابی به اموال برای سارق طولانی شود و این دقیقاً همان چیزیست که ذهن بزهکار، او را به دوری از آن فرا می خواند. چه بسا وجود و نصب درب و قفل ضد سرقت سبب انصراف سارقان شده باشد که ما از تعداد این انصراف ها آگاهی نداریم. چرا که این تدبیر در منظر اولیه سارقان قرار دارد و می تواند به تنهایی منجر به انصراف او از سرقت شود.

 2. نگهداری اشیاء قیمتی در گاو صندوق

  گاو صندوق برای اشیاء قیمتی به منزله «حِرز» می باشد. حرز عبارت از مکان متناسبی است که اموال عرفاً در آن از دستبرد محفوظ می ماند. تجربیات پلیس نشان می دهد که اگر منزل مورد هجمه سارقان قرار گیرد به محض اینکه سارقان دریابند که منزل فاقد گاو صندوق می باشد، همه خانه را بهم خواهند ریخت تا اشیاء قیمتی را پیدا کنند زیرا بسیار بعید است که صاحبخانه تمام اشیاء قیمتی را با خود دائماً حمل کند.راه های پیشگیری از سرقت منزل

 3. نصب دزدگیر و سنسور

  یکی از عوامل موثر در پیشگیری از سرقت منزل جلب توجه دیگران میباشد زیرا سارقان تمایل دارند تا اقدامات بزهکارانه خود را در سکوت و به صورت پنهانی انجام دهند. نصب دزدگیر و سنسور باعث می شود که شرط پنهانی بودن سرقت برای مجرمان محقق نشود. به صدا در آمدن آژیر هشدار، توجه دیگران را به مرکز صدا جلب می کند. علاوه بر این، تمرکز سارق را نیز از بین می برد و احتمال دستگیری وی را به شدت افزایش می دهد.

 4. استفاده از دوربین حفاظتی

  بکارگیری از چنین فن آوری در منازل سبب می شود تا سارقان مورد شناسایی قرار گیرند. بزهکاران به شدت از مورد شناسایی واقع شدن بیمناک هستند. ذهن محاسبه گر دزدان همواره ایشان را از ورود به چنین مکان هایی باز می دارد. ضمن آنکه استفاده از دوربین حفاظتی، اثبات وقوع جرم توسط پلیس و مالباخته را در مرجع قضایی به سهولت میسر می سازد. مهمتر آنکه با وجود اینترنت، امکان دسترسی بر خط تصاویر داخل منزل برای کاربران مهیا شده است. گویی او هنوز در منزل خود حضور دارد و بر فضای حریم خصوصی خانه اش نظارت می کند.

عدم توجه به راه های پیشگیری از سرقت منزل در حکم همان بی مبالاتی و یا غفلت صاحبان و ساکنان منازل است که نتیجه ای جز خسران به دنبال نخواهد داشت.

حتما نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها در پایین همین صفحه با مخاطبان یک با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *