مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

بهترین راهکارهای مدیریت منابع انسانی در کسب و کارها کوچک

The best human resource management solutions in small businesses

شاید پیش از این مدیریت منابع انسانی به اندازه‌ی الان اهمیتی نداشت. اما در حال حاضر مدیریت منابع انسانی اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد و به خصوص در کسب و کارهای بزرگ، نیروی ویژه ای برای این کار در نظر گرفته شده است. اما در این مقاله ما می خواهیم راهکار مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک را بررسی کنیم. زیرا یکی از مهم‌ترین راهکارهای رشد یک کسب و کار کوچک و سوق دادن آن به سمت بزرگتر شدن همین مدیریت منابع انسانی است.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

وظایف واحد مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک

همانطور که گفته شد، اغلب در سازمان‌های بزرگ است که ما فردی را تحت عنوان نیروی مدیریت منابع انسانی می‌بینیم. اما هر کسب و کاری حتی کوچک نیاز دارد که یک نفر به صورت اصولی این موارد را مدیریت کند و اغلب این مورد جزء وظایف مدیرعامل است. اما وظیفه ی یک مدیر منابع انسانی چیست؟ وظایف فردی که مدیریت منابع انسانی را بر عهده دارد را می‌توان در 6 بخش زیر دسته بندی کرد:

 1. مدیریت روابط کارکنان سازمان
 2. استخدام نیروی جدید و تدوین شرح وظایف برای سمت های شغلی موجود در سازمان
 3. آموزش به کارمندان جدید و رشد مهارت‌های کارکنان قبلی برای افزایش بهره‌وری
 4. تامین امنیت شغلی برای کارمندان
 5. مدیریت مسائل حقوقی مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان
 6. تلاش برای برقراری قانون کار در سازمان

در ادامه به بررسی مفهوم برخی از این وظایف می‌پردازیم.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

تدوین شرح وظایف برای سمت های شغلی موجود در سازمان

یک مدیر منابع انسانی موظف است تا علاوه بر تعین جایگاه شغلی تک تک افراد در سازمان، به طور مداوم لیستی از وظایف و کارهای روزانه‌ی سازمان آماده کند. سپس مشخص نماید که هر نیرو می‌بایست کدام یک از وظایف را انجام دهد. بررسی کیفیت عملکرد نیروها و روند کار در سازمان نیز از وظایف مدیر منابع انسانی است.

مدیریت مسائل حقوقی مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان

از دیگر وظایف مهم نیروی مدیریت منابع انسانی، بررسی مسائل حقوقی سازمان است. مدیر منابع انسانی باید بنابر وظایفی که برای هر فرد مشخص می‌کند، تعین کند که هر فرد چه میزان حقوقی را باید دریافت کند. از طرف دیگر، گفتیم که مدیریت منابع انسانی وظیفه‌ی بررسی نحوه عملکرد کارکنان را نیز دارد. از همین رو بررسی میزان پاداش و اضافه کاری که باید به او پرداخت شود، و یا میزان جریمه‌ی ناشی از تخلف و… نیز بر عهده اوست.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

تجزیه و تحلیل و اقدام در راستای افزایش بهره وری نیروی انسانی

از جمله وظایف گفته شده‌ ، تجزیه و تحلیل و اقدام در راستای افزایش بهره وری نیروی انسانی است. همانطور که از عنوان این وظیفه برمی‌آید، هرچه مدیریت منابع انسانی دقت و توانایی بالاتری برای تحلیل شرایط سازمان داشته باشد می‌تواند راهکارهای بهتری برای افزایش بهره‌وری سازمان ارائه بدهد.

مدیر منابع انسانی یک سازمان، باید بر تمامی بخش‌ها و فعالیت‌های سازمان آگاهی داشته و علاوه بر بررسی و نظارت کار نیروها، به آن‌ها راهکارهای موثر در جهت افزایش بهره‌وری و موفقیت بیشتر نیز ارائه بدهد.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

آموزش پرسنل فعلی و استخدام نیروی کار جدید

از دیگر وظایف بسیار مهم مدیریت منابع انسانی بحث آموزش‌دهی به نیروها است. مدیر منابع انسانی باید اطلاعات خودش به روز باشد و سعی کند کارمندان سازمان را نیز به سمت رشد مهارت‌های فردی و بالا بردن سطح اطلاعاتشان سوق دهد. در یک کسب و کار کوچک، نیروی مدیریت منابع انسانی باید بتواند که سازمان‌های بزرگ را از لحاظ مهارت‌ها و توانایی‌های کارمندانشان، که باعث رشد آن‌ها شده است، تحلیل کند. سپس کارمندان خود را ملزم به یادگیری این مهارت‌ها کرده و به آموزش پرسنل فعلی بپردازد. این موضوع باعث می‌شود که یک سازمان کوچک بتواند همپای سازمان‌های بزرگ فعالیت‌های تخصصی انجام دهد.

علاوه بر این موارد، اگر شما یک مدیر منابع انسانی را در سازمان نوپای خود داشته باشید، می‌توانید از همان ابتدا نیروی متخصص و بهتری استخدام کنید. این موضوع از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که شما با استخدام مستقیم فردی که به آن نیاز دارید هم در هزینه‌های خود مانند حقوق و مزایای کارمندان صرفه‌جویی می‌کنید و هم در مدت زمان کمتری به اهداف مشخص شده در بیزنس پلن خود می‌رسید. نتایج آمارها نشان می‌دهد که کسب و کارهایی که در استخدام نیروی کار جدید فرآیند قوی‌تری دارند، تا 70 درصد در به‌ کارگیری نیروی متخصص بهتر عمل می‌کنند.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

اهمیت مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

وظایفی که در بالا به عنوان وظایف نیروی مدیریت منابع انسانی گفته شد شاید در لفظ آسان به نظر بیاید . اما کیفیت انجام هر کدام از این موارد در نتیجه‌گیری یک سازمان ،حتی کسب و کارهای کوچک، بسیار تاثیرگذار است. همانطور که در شرح وظایف این نیرو گفته شد، اگر شما از مهارت‌ها و دانش مدیریت منابع انسانی در سازمان خود بهره بگیرید، خیلی سریع‌تر می‌توانید سازمان نوپای خود را به سازمانی بزرگ با نیروهای متعهد و با بهره‌وری بالا تبدیل کنید.

از طرف دیگر، اگر شما به مدیریت منابع انسانی آگاه باشید و طبق وظایف تعریف شده محیط شغلی امنی به وجود بیاورید که قوانین کار در آن جاریست، به طور خودکار افراد متخصص جذب سازمان شما خواهند شد. این مساله همانقدر که در رشد سریع‌تر کسب و کار کوچک شما موثر است، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌کند. این در حالی‌است که یک سازمان هرچند کوچک باشد ولی شاکله و پایه‌ی قوی‌تری داشته باشد، شانس بیشتری برای اعتماد سازی و جذب مشتری و افزایش درآمد در بازار رقابتی دارد.

مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک

یک مدیر منابع انسانی باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

شما برای آنکه در این شاخه مشغول به کار شوید نیازی به داشتن مدرک تحصیلی در رشته خاصی ندارید. ولی طبیعتا اگر در حوزه‌های مدیریتی تحصیل کرده و مطالعه داشته باشید، موفق‌تر خواهید بود. برای آنکه یک نیروی مدیریت منابع انسانی بشوید، باید مهارت‌های زیر را در کنار تجربه لازم داشته باشید:

 • آگاهی از علم مدیریت
 • آشنایی با اصول مذاکره، زبان بدن و ارتباطات
 • ذهن خلاق برای حل مسائل سازمان
 • آشنایی با قوانین کار از جمله قوانین بیمه، دستمزد و اصول پرداخت پاداش و…
 • توانایی تحلیل و آنالیز داده‌های جمع‌آوری شده
 • روابط عمومی قوی

حتما نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها در پایین همین صفحه با مخاطبان یک با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *