روش های تامین سرمایه برای کسب و کار در ایران 5 روش تاثیرگذار

روش های تامین سرمایه

معرفی 5 روش از بهترین روش های تامین سرمایه برای  شرکت‌ های کوچک

یکی از مهم‌ ترین عواملی که سبب رشد یک شرکت می شود و برای بقا در دنیای تجارت نقش اساسی دارد، تامین سرمایه است. این فاکتور برای کسب و کارهای کوچک می‌ تواند از منابع مختلفی به دست آید. با توجه به احتمالات و ریسک های دنیای تجارت، استفاده از تنها یک منبع به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود و بهتر است از چندین منبع تامین مالی استفاده کنید. بنابراین اگر مالک یک کسب و کار کوچک هستید که قصد دارد آینده درخشانی برای بیزینس خود رقم بزند، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با روش های تامین مالی آشنا شوید.

روش های تامین مالی ؛ 5 روش تاثیرگذار!

یکی از اقدامات حیاتی که برای رشد و سر پا نگه داشتن یک بیزینس باید انجام دهید، تامین سرمایه است. اگر از سرمایه کافی برخوردار نیستید، نگران نباشید زیرا راه‌ های مختلفی برای تامین سرمایه وجود دارد. هیچکس نمی تواند انکار کند که سرمایه از پایه‌ های اصلی موفقیت یک بیزینس در تمامی مراحل رشد است. به همین دلیل در این قسمت از مطلب، 5 روش تامین مالی کسب و کارهای کوچک در ایران، را معرفی می‌ کنیم.

مراکز رشد

یکی از بهترین روش های تامین مالی کسب و کارهای کوچک مراجعه کردن به مراکز رشد است. این مراکز که به تازگی در ایران مشغول به کار شده‌ اند وظایفی در برابر استارت آپ ها دارند. به عنوان مثال این مراکز باید بتوانند محل کار استارت آپ و همچنین آموزش های تخصصی را فراهم کنند. از دیگر وظایف مراکز رشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حمایت مالی
  • فراهم کردن امکانی برای حمایت های قانونی
  • نظارت کردن بر روی روند رشد بیزینس‌ ها
  • نظارت کردن بر ایده های تکنولوژی و نوین

شتاب دهنده ها

شتاب دهنده ها (Startup accelerator) از بهترین روش های تامین مالی هستند که می توانید از آن برای تامین سرمایه بیزینس خود استفاده کنید. این مراکز به کسب و کارهای کوچک در ابتدای مسیر خود کمک می کنند تا از آموزش های مناسب و سرمایه کافی بهره‌ مند شوند. از مزایای کمک گرفتن از مراکز شتاب دهنده، می توان به رایگان بودن آن تا شش ماه اول اشاره کرد. شتاب دهنده ها در ازای کمک به رشد بیزینس کوچک شما، حدودا سه تا هشت درصد سهام شرکت تان را دریافت می کنند.

سرمایه گذاری شخصی

از دیگر روش های تامین سرمایه برای یک کسب و کار کوچک ایرانی این است که از سرمایه شخصی خود استفاده کنید. بسیاری از کارآفرینان، مراجعه به پس انداز خود را یک راه حل عالی برای راه اندازی کسب و کارشان می دانند. زیرا با استفاده از این سرمایه، می توانند تمامی تصمیم های شرکت را بدون دخالت فرد دیگری اتخاذ کنند.

روش های تامین مالی

تامین مالی جمعی

تامین مالی جمعی از روش های تامین سرمایه است که به تازگی در میان ایرانیان محبوب شده است. در این رویکرد، تعداد زیادی از سرمایه گذاران در فضای مجازی، هر کدام با سرمایه ای اندکی بر روی استارت آپ ها سرمایه گذاری می کنند. ویژگی اصلی تامین سرمایه از طریق صندوق های جمعی این است که سرمایه های اندک تعداد زیادی سرمایه گذار، باعث رشد یک کسب و کار می شود؛ این کسب و کار ممکن است آینده یک کشور یا دنیا را تغییر دهد. چهار مدل تامین مالی جمعی به شرح زیر هستند:

  • مدل پاداش
  • مدل اهدا
  • مدل شرکت در سهام
  • مدل قرض الحسنه فرد به فرد

سرمایه‌ گذاران خطر پذیر

از دیگر روش های تامین سرمایه کسب و کارهای کوچک می توان به استفاده از صندوق سرمایه گذاران خطر پذیر اشاره کرد. این سرمایه گذارها بیشتر به سرمایه گذاری در بیزینس هایی علاقه مند هستند که از تکنولوژی و ایده نوینی در روند تولید یا ارائه خدمات بهره می‌ گیرند. سرمایه صندوق پر خطر به شیوه‌ ای مدیریت می شود که بر روی کسب و کارهایی با ریسک بالا که امکان بازدهی فوق‌ العاده ای دارند، سرمایه گذاری شود.

تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده

بررسی تفاوت‌ های مرکز رشد و شتاب دهنده

تفاوت اصلی مرکز رشد و شتاب دهنده این است که مراکز رشد وابسته به دولت هستند. برای مراکز رشد، کسب و کارهایی در اولویت می باشند که اهداف تحقیقاتی و تولیدی در راستای خواسته های دولت دارند. از طرفی دیگر شتاب دهنده ها از مراکز خصوصی هستند که تمرکز خود را بر روی کسب و کارهای کوچک با ایده نوین می گذارند؛ این کسب و کارهای کوچک در حوزه های خاصی مانند IT فعالیت می کنند.

شناخت روش های تامین سرمایه یکی از ملزومات بقای کسب و کارها در شراط رکود و تورم اقتصادی هم است. اگر به دنبال بقا و یا گسترش کسب و کار خود هستید می توانید مطلب 5 راهکار بقا کسب و کار در تورم را مطالعه نمایید. همچنین مشاورین و متخصصین گروه یک با ما آمادگی همکاری جهت مشاوره و اقدام در راستای تامین مالی کسب و کار شما را دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *